História školy Vývoj školy Riaditelia školy

História školy

S históriou Strednej odbornej školy v Moldave nad Bodvou úzko súvisia aj dejiny nášho mesta. Moldava nad Bodvou sa v dejinách prvý raz spomína v roku 1150 ako osada Zekeres. Až v roku 1927 bolo mesto úradne nazvané Moldava nad Bodvou.

Dejiny školstva v Moldave nad Bodvou majú tiež svoju históriu. Už v roku 1458 sa tu spomína miestna škola. K väčšiemu rozvoju školstva došlo až po roku 1948, kedy vznikla a rozvíjala sa meštianska škola. V päťdesiatych rokoch boli založené gymnázia s vyučovacím jazykom slovenským a maďarským.

V septembri 1959 začala tu písať históriu Stredná poľnohospodárska škola, ktorá bola založená v roku 1956 v BOČIARI pri Košiciach ako POĽNOHOSPODÁRSKA TECHNICKÁ ŠKOLA, odbor mechanizačný.

Škola začínala so 42 žiakmi a pôsobilo v nej v tomto období 10 učiteľov. Okrem toho boli ešte 2 triedy majstrovskej školy a kurz pre vedúcich brigádnických stredísk.

V roku 1959 sa škola rozdvojila - slovenské triedy odišli do Michaloviec a maďarské do Moldavy nad Bodvou. Vyučovanie sa začalo 1. októbra v budove gymnázia v odpoludňajších hodinách. Kancelárske miestnosti boli v drevenej budove. V tomto období školu opustili prví maturanti - z počtu 42 maturovalo 39 študentov.

Podstatné zmeny v živote školy nastali v školskom roku 1960 - 1961, kedy došlo k územnej reorganizácii. Škole bola pridelená bývalá budova Okresného národného výboru. Otvorilo sa štvorročné štúdium odboru pestovateľsko - chovateľského s vyučovacím jazykom slovenským. Tento odbor zanikol v šk. roku 1966 - 1967. Pre skvalitnenie výchovno-vyučovacích výsledkov sa v osemdesiatych rokoch uskutočnila výstavba nových objektov pre potreby praktického vyučovania (dielne).